Beskrivelse
ORGANIC EASTER PRESTIGE
Organic easter prestige er en smok rund æske fyldt med 42 fyldte stykker chokolade alle lavet med 100% naturlige farver og økologiske ingredienser. Luksus æsken byder på en masse spændende
smagsvarianter som f.eks. flødekaramel, lakrids, saltkaramel, 70 % mørk ganache, nougat, appelsin, kokosblomst, matcha/citrus og citronfromage
Ca. 370 gr.
PÅSKEÆGGETS HISTORIE
For 100-150 år siden kendte man også til påskeæg. Dog ikke som chokolade-, sukker- eller konfektæg, men mest som almindelige hønseæg. Man kogte disse æg og farvede med naturfarvemidler som f.eks. løgskaller og så dekorerede man dem selv ved f.eks. at ridse æggene i skallen på de farvede æg, eller ved at tegne mønstre.
Senere har man lavet chokolade æg i alle afskygninger. Mest populært er nok de flotte fyldte påskeæg, men også de såkaldte ballonæg som er en chokolade skal af ren chokolade som særligt er populære blandt børn.
Bliv også inspireret af denne æske fra Xocolatl Organic 14 eggs